poniedziałek, 24 czerwca 2013

W środę radni komisji finansów i gospodarki będą radzić nad zadłużeniem gminy. Wstęp wolny dla każdego obywatela.


        Jak już wcześniej informowałem kilka razy na blogu, zadłużenie gminy sięga krytycznego progu. O tym jak do tego doszło i jak wyjść z tej pętli zastanawiać się będą nie tylko  radni tej kadencji, ale także kilku następnych. Rozpoczyna się debata   publiczna w naszej gminie, bo  najbliższe posiedzenie Komisji Finansów i Gospodarki Rady Gminy Widuchowa, które odbędzie się w najbliższą środę 26 czerwca 2013 r. o godz. 9.00 w Urzędzie Gminy Widuchowa przy ul. Grunwaldzkiej 8 (sala konferencyjna w piwnicy budynku), będzie poświęcone  analizie funkcjonowania obligacji w kontekście Wieloletniej Prognozy Finansowej.
To właśnie w emisji obligacji władze Gminy Widuchowa ulokowały większość zadłużenia wynikającego ze zwiększonej absorpcji środków unijnych na inwestycje komunalne w ostatnich latach. Na pewno dyskusja radnych skręci w kierunku innych tematów pobocznych. Przecież wielkość zadłużenia gminy to jedno, a jak do tego doszło w trakcie realizacji kolejnych projektów to osobny temat. Dojdzie jeszcze zapewne temat konieczności oszczędzania, w tym te już odczuwalne, o których pisałem, czyli wprowadzone "cichaczem", ale widoczne gołym okiem egipskie ciemności w całej gminie oraz łączenie trzech roczników dzieci na lekcjach wychowania fizycznego w Krzywinie. Niewykluczone, że radni dowiedzą się o jeszcze innych już funkcjonujących lub planowanych drastycznych oszczędnościach wprowadzanych zarządzeniami  wójta lub "cichaczem" bez stosownych aktów wykonawczych.
     Przypominam, że wszelkie oficjalne posiedzenia radnych w formie komisji i sesji są posiedzeniami publicznymi i wstęp na nie jest wolny. Każdy obywatel ma prawo wziąć w nich udział, oczywiście nie zakłócając porządku obrad. Ba, nawet może zabrać głos, oczywiście za zgodą przewodniczącego obrad w przedmiotowej sprawie.
      Co prawda frekwencja w ostatnich latach osób postronnych była znikoma, ale tematyka bardzo ważna i na czasie. Niestety tradycyjnie próżno znaleźć jest gdziekolwiek informację o tym posiedzeniu, bo oficjalna strona internetowa samorządu Gminy Widuchowa - jak na razie - milczy jak zaklęta. Nadrabiam więc zaległości tą publikacją.

1 komentarz:

  1. To niesłychane, żeby mieszkańcy gminy nie byli informowani o posiedzeniach komisji. Przecież będzie mowa o pieniążkach.

    OdpowiedzUsuń