wtorek, 18 czerwca 2013

Wszystko juz jasne. Konsorcjum Jumar - Remondis będzie odbierał nasze śmieci od 1 lipca. Czy czeka nas śmieciowy bałagan?


         Zapadła decyzja, że od 1 lipca nasze śmieci wywozić będzie konsorcjum firm prywatnych Jumar-Remondis. O tym, kto będzie wywoził nasze odpady, ostateczną decyzję podjął Zarząd Związku Gmin Dolnej Odry (17 gmin, w tym Gmina Widuchowa). Nie doszło zatem o unieważnienia przetargu, głównie z uwagi na bliski termin wdrażania nowego systemu.
Firma Jumar jest już u nas obecna od kilku lat. Druga firma wchodząca w skład konsorcjum, Remondis, od lat obsługuje rynek szczeciński. Wiadomo też, że takie rozstrzygnięcie może wywołało wielkie niezadowolenie w gminach, które posiadają odpowiedni sprzęt oraz kadry. Część gmin już dawno zrejterowała ze Związku, który wygląda na stosunkowo niewydolną strukturę. Wystarczy wejść na jego stronę internetową, aby przekonać, jaki tam panuje bałagan. Przekierowanie na stronę ZGDO znajduje się w lewym pasku bocznym. Próżno szukać tam aktualnych informacji, istotnych dla każdego klienta w przededniu wdrożenia nowego systemu.
       Czasu jest coraz mniej i coraz bardziej wygląda na to, że może spotkać nas wielki bałagan śmieciowy oraz cenowy. Niektórzy eksperci twierdzą, że całkiem możliwe będzie, że szybko spotka nas podwyżka. Dotąd obiecywano nam 9 zł od osoby miesięcznie za śmieci posegregowane i 15 zł za niesegregowane. Oby ich ocena okazała się błędna i wdrożenie nowej ustawy śmieciowej odbyło się bezboleśnie i niedrożej niż nam obiecywano podczas spotkań konsultacyjnych. 
        I na koniec warto zauważyć, że Przewodniczacym Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Dolnej Odry jest Michał Lidwin, Wójt Gminy Widuchowa. 


       Przedstawienie ofert na „odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Związku Gmin Dolnej Odry":
Oferta Jumar-Remondis - 14 010 304 zł.
Oferta lokalnego konsorcjum firm komunalnych - 14 130 558 zł.
Przypomnę, że w skład Związku Gmin Dolnej Odry wchodzi 17 okolicznych gmin, w tym nasza gmina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz