piątek, 14 czerwca 2013

Gmina Widuchowa na skraju bankructwa?


       Gmina Widuchowa znalazła się w gronie 40 gmin i ośmiu powiatów w Polsce, które znalazły się  na skraju bankructwa. Tak wynika z danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Resort min. Michała Boniego na bazie danych regionalnych izb obrachunkowych sporządził listę samorządów, które w przyszłym roku mogą się znaleźć na skraju bankructwa.
Nie będą mogły zaciągać kolejnych długów (by realizować inwestycje) ani nawet uchwalić budżetów na kolejny rok. To oznacza nic innego zarząd komisaryczny.
       Od przyszłego roku ma być stosowany nowy wzór służący do wyliczania wskaźnika zadłużenia samorządów. Będzie on odzwierciedlał sytuację ekonomiczną każdego z nich za ostatnie trzy lata. Te jednostki, którym wskaźnik wyjdzie ujemny, muszą liczyć się z brakiem możliwości uchwalenia budżetu i koniecznością wprowadzenia zarządu komisarycznego. Nowy system ma uchronić samorządy przed nadmiernym zadłużaniem się.
       Obecnie dopuszczalny wskaźnik jest liczony według dwóch ustawowych progów: 15% (dopuszczalna obsługa zadłużenia w ciągu roku) i 60% (dopuszczalne zadłużenie w stosunku do budżetu). Gminy i powiaty w całej Polsce czeka teraz większa dyscyplina budżetowa.
       Po lekturze danych MAiC wiadomości dla Gminy Widuchowa nie są dobre.  Gmina będzie musiała opracować tzw. plan ewentualnościowy. Dotyczyć będzie to zaledwie  niecałe 2 proc. wszystkich jednostek terytorialnych w całym kraju, w tym naszej gminy.
       Do sprawy jeszcze niedługo wrócę.

1 komentarz:

  1. W Krzywinie od kilku dni nie są zapalone lampy. Jest strasznie ciemno. Strach wychodzić na dwór. Na Krzywińskiej ulicy, jak w d**** u murzyna.

    OdpowiedzUsuń