czwartek, 1 sierpnia 2013

Zakłócenia w realizacji harmonogramu wywozu śmieci są tymczasowe.

       Od kilku dni otrzymuję mejle i telefony od mieszkańców, którzy żalą się, że śmieci w naszej gminie są wywożone niezgodnie z podanym harmonogramem. Tę sytuację spróbowałem dziś wyjaśnić w kilku miejscach. Oto co udało mi się ustalić. 

         Pod koniec lipca drugi raz były wywożone śmieci zmieszane zgodnie z harmonogramem, który powstał w połowie lipca. Z uwagi na dużą ilość śmieci, głównie poprzez zaprzestanie segracji niemal na całym obszarze gminy, nie wszędzie udało się trzymać zapisów harmonogramu. Sytuacja na pewno ulegnie poprawie, gdy zacznie się selektywna zbiórka śmieci. Potrzebna jest cierpliwość mieszkańców, bo sytuacja śmieciowa naprawdę bliska jest pomyślnego rozwiązania. 
    Dziś i jutro po raz pierwszy mają pojawić się w naszej gminie pojazdy spółki Eko-Myśl  z Myśliborza, o czym pisałem wcześniej (tekst poniżej). Harmonogram zamieściłem pod http://e-widuchowa.blogspot.com/p/blog-page_16.html. Na razie nie wszędzie udało się rozwieźć odpowiednie worki i tzw. "dzwony". Będą one sukcesywnie dowożone. Można też wystawić na razie posegregowane śmieci w swoich workach, które będą zabierane przez pracowników. Ważne, aby wystawić je jeszcze wieczorem, bo pracownicy mogą pojawić się wczesnym rankiem. Wątpliwe jednak, aby dziś i jutro natrafili na duże ilości posegregowanych śmieci, bo mieszkańcy jakby trochę odzwyczaili się od selektywnej zbiórki. Niestety pewnych zachowań trzeba będzie uczyć się na nowo.
       I jeszcze jedno. Przypominam, że odpady zmieszane wywozi firma Jumar za pomocą śmieciarki  wynajętej od naszej gminy. Zakład Gospodarki Komunalnej w drugiej połowie lipca przestał świadczyć już taką usługę. Niemniej warto wspomnieć, że to nasza komunalka w lipcu ratowała naszą gminę przed zalewem śmieci, za co dziś należą się dziś słowa uznania oraz podziękowania.

 wcześniejsza publikacja z 26 lipca:
Spółka Eko-Myśl z Myśliborza podwykonawcą konsorcjum Jumar - Remondis * Harmonogram odpadów segregowanych
 
        Podmyśliborska firma "Eko-Myśl" Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. stał się podwykonawcą konsorcjum Jumar-Remondis w zakresie odpadów segregowanych. Firma ta znana jest od lat na rynku segregacji odpadów i recyklingu. Od przyszłego tygodnia pracownicy tej firmy będą rozwozić w naszej gminie worki do segregacji do wspólnot od 1 do 4-rodzinnych. W przypadku większych wspólnot będą to pojemniki tzw. "dzwony".
I tu należy się wyjaśnienie. Otóż ZGDO źle poinformowało mieszkańców na organizowanych w pierwszym półroczu spotkaniach informacyjnych i wielu członków dużych wspólnot podpisało deklarację, że będą segregować indywidualnie. Ma to być w jakiś sposób naprawione, ale nikt dziś nie potrafi powiedzieć w jaki sposób. Jedno jest pewne, że duże wspólnoty otrzymają pojemniki zbiorcze, na razie do trzech frakcji: szkła, papieru i plastików. Pierwszy wywóz odpadów segregowanych przewidziany jest na przyszły czwartek i piątek zgodnie z załączonym poniżej harmonogramem. I od razu informacja, że nie wszędzie w naszej gminie worki i tzw. "dzwony" dotrą na czas, ale będzie można wystawić śmieci we własnych workach i będą one odebrane przez pracowników firmy. 


 wcześniejsza publikacja z 16 lipca:
 Harmonogram wywozu śmieci zmieszanych w naszej gminie

      Zakład Gospodarki Komunalnej podaje harmonogram wywozu odpadów nie segregowanych. Trzeba w tym miejscu dodać, że obok niego pojawi się wkrótce inny harmonogram dla odpadów segregowanych. Trochę to skomplikowane, ale trzeba będzie się do tego przyzwyczaić.
Najpierw jednak będą rozwożone różnokolorowe worki na konkretne odpady, a w przypadku wspólnot 5-rodzinnych i większych, będą to pojemniki. Na razie nikt nie potrafi jeszcze wyjaśnić, czy w tych wspólnotach, w których ludzie wypełnili indywidualne deklaracje, nastąpią stosowne korekty. Czas pokaże jak do tego podejdą decydenci.
publikacja z dnia 12 lipca:
     Zgodnie z informacją telefoniczną uzyskaną  z ZGK, w poniedziałek i wtorek będą wywożone śmieci z miejscowości Widuchowa.   

      W piątek Zakład Gospodarki Komunalnej w Widuchowej wywiózł śmieci z miejscowości Żarczyn, Żelechowo i Pacholęta.
   Kończą się prace nad opracowaniem stałego harmonogramu wywozu śmieci w naszej gminie.Wszystko wskazuje na to, że  odbywać się będzie raz na dwa tygodnie. Mam obiecane, że zostanie on przekazany do opublikowania w najbliższy w poniedziałek. W międzyczasie będą rozwożone pojemniki na odpady. Niestety na próżno jest szukać jakichkolwiek informacji w Związku Gmin Dolnej Odry. Sytuację próbuje ogarnąć konsorcjum Jumar-Remondis, który otrzymał dokumentację z ZGDO z wieloma błędami i niedoróbkami, zwłaszcza w złożonych deklaracjach. Najlepiej doraźnie w tym chaosie radzi sobie nasza komunalka, która ma być podwykonawcą zadania. Ciekawe co się stanie, jak dojdzie do rozliczeń z głównym wykonawcą, gdy sytuacja kryzysowa zostanie już opanowana? Jedno jest pewne, że ci, którzy mieli wykonywać zadanie w imieniu gmin, czyli ZGDO, najlepiej poradziło sobie z rozdaniem druku płatności i zamieściło nawet specjalny instruktaż na swojej stronie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz